دریافت{جهش، انواع و علل وقوع آن و نگاهی به جهش های ژنی}

جهش، انواع و علل وقوع آن و نگاهی به جهش های ژنی|30020119|ckl|جهش, انواع و علل وقوع آن و نگاهی به جهش های ژنی
هم اکنون فایل با موضوع جهش، انواع و علل وقوع آن و نگاهی به جهش های ژنی آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 38

فهرست مطالبچکیدهمقدمهتقسیم بندی جهش‌هامضاعف شدن ژنانواع جهشهاعلل وقوع جهشجهش آنی یا خود برانگیختهجهش به دلیل شباهت بازیتغییرات شیمیایی DNAجهش ناشی از پرتوهاجدا کردن و تشخیص جهش یاخته‌هااستفاده از صافیروشهای شناسایی موتانتهای مقاوم به دارواستفاده از ویروسهااستفاده از گرماکاربرد مواد جهش‌زا در صنایع میکروبیجهش ژنی اثر انگشت را از بین می‌بردجهش ژنی می تواند دختر را به پسر تبدیل کندجهش و تغييرات ژنتيكجهش هاي محدودچه عواملي باعث جهش هاي ژني مي شوندمنابع و مراجع:جهش ژنیچکیدهبدن ما از تريليون ها سلول تشکيل شده است. هر سلول يک ساختمان مرکزي به نام هسته دارد که حاوي کروموزوم هاي ماست. هر کروموزوم از زنجيره هاي کاملا به هم پيچيده به نام DNA تشکيل شده است. ژن ها قطعه هايي از DNA هستند که صفات خاصي مانند رنگ مو يا چشم را معين مي کنند. هر فرد بيش از ۲۰ هزار ژن دارد. از هر ژن دو کپي وجود دارد که يکي از پدر و ديگري از مادر به ارث مي رسند. يک جهش ژنتيکي به معناي تغيير در ساختمان شيميايي DNA است. اين جهش ممکن است در طول زندگي با پيري سلول ها يا قرارگيري در معرض مواد شيميايي کسب شود يا از والدين به ارث رسيده باشد.جهش پديده اي تصادفي است يعني تغيير در تمام نقاط ژن ها، کم و بيش يکسان است. جهش ها در واقع اساس تنوع و تکامل زيستي به شمار مي آيند، اگرچه مي توانند بيماري زا نيز باشند. برآورد شده است که هر فرد تا ۶ ژن جهش يافته مغلوب نيمه کشنده يا کشنده را با خود حمل مي کند که در حالت هموزيگوت (هنگامي که هر دو کپي ژن موردنظر داراي جهش مربوطه باشند) داراي آثار بسيار جدي است. در ازدواج هاي فاميلي به دليل هم خوني زوج ها احتمال بروز اين جهش هاي ژنتيکي در نسل بعدي به مراتب بيشتر از ازدواج هاي غيرخويشاوندي مي باشد. انواع تقسيم بندي جهش ها وجود دارد که يک نوع آن بر اساس خود به خود بودن يا القايي بودن آن هاست. جهش هاي خود به خودي بر اثر عوامل و شرايط روزمره زندگي جاندار رخ مي دهند. جهش هاي خود به خودي ميزان زمينه اي جهش را تعيين مي کنند. جهش القايي در اثر استفاده از مواد جهش زا به وجود مي آيد و باعث افزايش مقدار زمينه اي جهش مي شود. بعضي مواد شيميايي، تابش هاي فرابنفش و اشعه ايکس از عوامل جهش زا به شمار مي آيند.از ديدگاه ديگر مي توان جهش ها را به جهش هاي بزرگ و کوچک تقسيم کرد. جهش هاي بزرگ جهش هايي هستند که با ميکروسکوپ نوري مي توان تاثير آن ها را بر ماده ژنتيکي تشخيص داد. اين جهش ها باعث تغيير در تعداد يا شکل کروموزوم ها مي شوند. جهش هاي کوچک، جهش هايي هستند که با آزمايش هاي اختصاصي ژنتيک مولکولي قابل تشخيص بوده و اساس مولکولي دارند. اين جهش ها ممکن است کشنده، بيماري زا، بي تاثير و يا حتي مفيد باشند. جهش هاي کوچک خود به چند دسته تقسيم مي شوند.مقدمهتغییرات ژنتیکی در هنگام تقسیم یاخته‌ای و همانندسازی DNA ایجاد می‌شوند. یک ژن می‌تواند دارای اشکال مختلف باشد. شکلی از ژن که در میکروارگانیسمهای جدا شده از طبیعت وجود دارد به نام شکل اولیه یا وحشی شناخته می‌شود از آنجا که اشکال مختلف یک ژن را الل می‌نامند، لذا این ژن را الل وحشی گویند. انواع جهش یافته را موتانت و ژنهای مربوط به آنها را الل موتانتی می‌نامند.

مطالب دیگر:
📃گزارش کارآموزی تولید بیسکویت و آدامس در شرکت پارس مینو📃تحقیق تولید آجر به روش نیمه اتوماتیک📃گزارش کارآموزی در دفتر ساختمانی📃گزارش کارآموزی رشته کامپیوتر با موضوع ساخت پورتال با استفاده از نرم افزار شیرپوینت (SharePoint)📃گزارش کارآموزی حسابداری مالی در شرکت سداد ماشین📃گزارش کارآموزی رشته راه و ساختمان مطالعه پرونده بطرفیت در مركز امور مشاوران حقوقي وكلاء و كارشناسان📃گزارش کارآموزی حسابدرای در شرکت هما📃گزارش کارآموزی آشنايي با امور گرافيك و چاپ در یک دفتر تبلیغاتی📃گزارش کارآموزی در ايران‌ خودرو📃گزارش کارآموزی گیاه پرشکی با موضوع آفات و بيماري گياهان- نگهداري فضاي سبز در پارک جمشیدیه📃کارآموزی کامپیوتر در ليزينگ خودرو📃گزارش کارآموزی در شرکت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی (پیدکو) در عسلویه📃گزارش کارآموزی رشته عمران احداث مجموعه مسکونی 102 واحدی📃گزارش کارآموزی رشته ICT (مخابرات) در شرکت مخابرات استان تهران📃گزارش کارآموزی در یک شرکت تولیدکننده نرم افزار تلفن همراه📃گزارش کارآموزی کامپیوتر با موضوع اتوماسیون صنعتی PLC📃گزارش کارآموزی طراحي و بهبود سيستم كنترل كيفيت📃گزارش کارآموزی اجرای ساختمان فلزی📃گزارش کارآموزی در شرکت مخابرات دیجیتال شیراز📃گزارش کارآموزی آشنایی با سرسیلندر و سیستم جرقه زنی در اتومبیل📃گزارش کارآموزی کامپیوتر در منطقه 19 شهرداری تهران📃گزارش کارآموزی در آموزشگاه کامپیوتر📃گزارش کارآموزی در شرکت تولیدی و شیمیایی پاکشو📃گزارش کارآموزی در شرکت معدنی املاح ایران📃گزارش کارآموزی حسابداری با موضوع نحوه پرداخت انواع وام به پرسنل و چگونگي اعمال حساب آن ها